сряда, 30 декември 2009 г.
Човечеството не би могло да просъществува и секунда без тях.
Практическото им приложение е огромно.Но те имат и скрит, тайнствен смисал, съдържат философска символика и закодирани послания.По тях нумеролозите прогнозират човешката съдба и взаимоотношения.
Светът е построен върху силата на числата, те са в основата на нещата.Тази истина древногръцкия математик и философ Питагор прозира преди повече от 2,5 хилядолетия.Философското учение за количествените закономерности в световното развитие, което той създава допринася за развитието на математиката, физиката, астрономията и други науки.Неговите ученици и последователи - т.нар. питагорейци, изследват числовите взаимоотношения и ги откриват във всички области на човешката дейност.С числа и пропорции те описват и душата на човека, вярвайки, че могат да намерят начин на управляват процеса на прераждането и извисяването й до някакво висше божествено състояние.
Но до етапа, на който " най-великият от елинските мъдреци ", както го величае Херодот, създава своята школа, човечеството изминава дълъг път.Преди 30 000 години хората от каменната епоха имали своя система за броене : 1 резка върху костта, дървото или камъка означавала 1 животно, 2 резки - 2 животни.По-нататъшното развитие на " математическите " познания дълго буксувало, тъй като примитивните общности не изпитвали нужда във всекидневния си бит да броят до повече от 5, обобщава сп." 100+1 ".
Числата започват да се записват за пръв път преди повече от 6000 години най-вероятно в Елам, древна страна на територията на днешен Иран.За някои числови стойности се използват клиновидни знаци.По-късно шумерите заимстват тази практика и така влизат в историята като създатели на най-старата числова система, изпреварила създаването на буквите и писмеността.След този успешен старт тя преминава през етапи на усъваршенстване и модифициране според една или друга национална култура.
В земите на древна Шумерия са открити глинени плочки от IV хил.пр.Хр. със записи на търговски сметки.По това време числата вече са пробили абстрактна символика - важен факт, променил завинаги човешката цивилизация.Но не всички математически операции са възможни и лесни, докато не бива създадена т.нар. позиционна числова система, в която числата имат различна стойност според своето местоположение.Например в 352 тройката означава стотици, петицата десетици, а двойката единици.Тя се появява за пръв път в началото на II хи.пр.Хр. в Месопотамия в рамките на вече въведената там 60-ична система.
Древните гърци не познават нито споменатата 60-ична система, нито позиционната.Те използват своя десетична, но когато трябвало да обозначат например 70, повтаряли 7 пъти символа за числото 10.За римляните пък основа на броенето дълго време е петицата - колкото са пръстите на едната ръка.За обозначаване на големи числа те повтарят символите до безкрайност.За разлика от днешните римски цифри тогава четири се обозначавало с 4 единици - IIII, докато днес символът е IV ( 5 без 1 ), а 40 - с ХХХХ докато днес е XL ( 50 без 10 ).
Най-голям принос за днешната форма на числовите системи имат индийците.Преди около 2200 години те въвеждат символите 1, 2, 3... до 9, които се използват до днес.Особени знаци имат за сдесетицата, стотицата и хилядата.Истинска революжия обаче предизвиква идеята за система, изхождаща от факта, че 2 означава 2 пъти по 1, 200 означава 2 пъти по 100 и т.н.Кой е нейният автор и от коя страна произхожда - не е известно.Проблемът е как да се обозначи число, което не съдържа единия от тези два елемента, по какъв начин да бъде изразено " нищото ".Решението е намерено от индийците, които преди 13 века въвеждат в числовата система нулата.
Арабите допринасят за разпространението на тази революционна числова система в целия свят.През IX век те населяват обширна територия - от Испания до Китай.Арабските учени черпят знания от Запада и от Изтока.В Дома на мъдростта в Багдад са събрани персийски, арабски, еврейски и християнски учени, които превеждат от гръцки и санскрит най-значимите научни произведения.Цифрите, които използваме днес, всъщност би трябвало да се наричат не арабски, а индийски.
Едновременно с това открай време на числата се придават и особени магически свойства, свързани в повечето случаи с движението на небесните тела.Въз основа на тяхната цикличност са създадени първите календари, съчетаващи познанията за звездите и планетите с математическите знания.
Така наред с астрологията възниква неумерологията, изградена върху символиката на числата, плод на развитието на абстрактното мислене.Корените й трябва да бъдат търсени в културата на древна Месопотамия, но така също в Китай, Гърция и Египет.Методите, с които тя си служи, са различни.Но в повечето случаи в основата й е таблицата, чрез която буквите от азбуката се " превеждата " на езика на числата от 1 до 9.Така по рожденото име се изчисляват щастливите и лошите числа в живота.В други случаи това става по формула, съдържаща рождената дата и т.н.
За основно и най-тайнствено число винаги е смятано 1.Древните гърци вярват, че то означава същността, че от него е сътворен целия видим свят.Единицата според тях включва мъжкия и женския принцип, хармонията и хаоса.В Библията 1 винаги означава единния Бог, в нумерологията символизира Слънцето.С 2 елините обозначават противопоставянето или алтернативата, спора и раздвоението, но и съединението.В нумерологията тя е обозначение за Луната.
3 е числото, което се равнява на първите две, взети заедно.Китайският философ Лао Дзъ пише, че от него са наплодени всички неща.Древните гърци смятат тройката за символ на съвършенството и природните явления.Вавилонците почитат 3 божества - Слънцето, Луната и Венера, индийците - Брахма, Вишну и Шива.Това число е символ на единството в множествеността, което се отнася и до човека : тяло, душа и дух.
Троичен е и Бог - Отец, Син и Дух.В нумерологията 3 олицетворява планетата Юпитер.
4 е обозначение за световния порядък.За елините четворката е символ на силата.В нумерологията е свързан с планетата Уран.Петицата е число на силата и мощта.Много важно значение и придават в Древен Китай , свързвайки я с петте стихии - земя, вода, огън, дърво и метал.В окултните науки важна роля играе пентаграмът, а средновековните алхимици търсят упорито петия елемент, т.нар. квинтесенция на живота.В нумерологията 5 олицетворява Меркурий.
Шестицата символизира пътя към съвършенството.Според учените от Средновековието човешкият живот преминава през 6 периода:детство,съзряване,младост,млада зряла възраст,зрелост и старост.В нумерологията 6 символизира Венера.Седмицата се сжързва с култа към Луната.
Според древната астрономия има само 7 планети.В исляма се говори за 7 небеса,7 са чудесата на света,върху 7 хълма е построен древен Рим и т.н.В нумерологията седмицата е зимвол на 7-та планета- Нептун.
Осмицата за древните гърци е символ на смиртта,докато в http://www.blogger.com/img/blank.gifИндия според учението на Буда 8-листният лотос символизира познанието,водещо до нирвана.Хиндуисткият бог Вишну е изобразяван с 8 ръце,с които крепи света.В нумерологията това число олицетворява планетата Сатурн.Деветката е смятана от елините за символ на стабилността и смелостта.В келтската митология 9 се сжързва с бог Один,който престоява ная свещения дъб 9 дни и 9 нощи и едва тогава прозира мъдростта и съставя руническата писменост.В нумерологията деветката олицетворява Марс.
Кое е вашето число талисман ?
0 коментара:
Публикуване на коментар